poniedziałek, 27 czerwca 2016

„Czego o Tobie nie wiem” - Aneta Rzepka [recenzja]

Z książkami Anety Rzepki zetknęłam się już wcześniej; czytałam „Świat w pastelach Ingi” i „Na strunach marzeń”. Obydwie powieści podobały mi  się i zastanawiałam się czy z nowym tytułem będzie tak samo.
„Czego o Tobie nie wiem” to opowieść o czterech młodych kobietach, które poznajemy w różnych sytuacjach życiowych. Każda z nich, jak to w życiu bywa, boryka się z jakimiś trudnościami, każda też skrywa jakąś tajemnicę z przeszłości czy też teraźniejszości. 

Weronika wyszła za mąż i urodziła nie do końca chciane dziecko jako nastolatka. Jej dom rodzinny to codzienne piekło awantur i alkoholu. Kiedy spotkała Kamila mimo młodego wieku wiedziała, że jest to mężczyzna, który zapewni jej bezpieczeństwo, będzie wsparciem w każdej sytuacji i pomoże uporać się z traumatyczną przeszłością. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że Weronika emocjonalnie nie radzi sobie w roli matki. Mała Julka zabiega o uwagę i bezwarunkową miłość mamy, Weronika tkwi jednak w przekonaniu, że bardzo wczesne macierzyństwo, mimo ogromnego wsparcia ze strony męża, wiele spraw w jej życiu utrudniło i nie potrafi przez to nawiązać z córką silnej matczynej więzi.

Kornelia i Ola przyjaźnią się od lat i wiedzą, że mogą na siebie liczyć nie tylko w radosnych ale i trudnych chwilach dorosłego życia. Mimo bolesnych przeżyć z przeszłości u boku opiekuńczych i kochających mężczyzn starają się wieść normalne, bezpieczne życie i przygotowują się do ślubów.

Czwarta bohaterka książki to Anna – żona szanowanego lekarza, który znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Anna odcięta przez męża od swojej rodziny i znajomych żyje w ciągłym strachu, jest mu całkowicie podporządkowana i nie potrafi podjąć decyzji, żeby zawalczyć o lepszy los. Dopiero kiedy spotyka przyjaciela z dzieciństwa, spragniona czułości i delikatności zdradza z nim męża a jej myślenie zaczyna się powoli zmieniać.

W wyniku całej masy niedomówień, podejrzeń np. o niewierność partnerów losy wszystkich bohaterek splatają się. Czy wyjdą one z tych zagmatwanych układów obronną ręką, czy będą chciały i potrafiły zawalczyć o szczęście? 

Autorka wplotła w losy swoich bohaterek wiele ważnych tematów jak chociażby przemoc domowa, alkoholizm rodziców czy zdrady małżeńskie. Dzięki przyjaźni i miłości próbują one w dorosłym i samodzielnym życiu zmierzyć się z demonami, które je nękają. Czy im się to udaje? Zapraszam do poznania losów Weroniki, Kornelii, Anny i Oli.

„Czego o Tobie nie wiem” to książka optymistyczna, napisana lekkim i czytelnym stylem. Pokazuje historie z codziennego życia, które mogą być udziałem każdego z nas, naszych sąsiadów czy znajomych. Jedyne co trochę mi przeszkadzało, to częste przeplatanie bardzo krótkich fragmentów tekstu dotyczących poszczególnych bohaterek. Poza tym tak jak poprzednie książki tej autorki przeczytałam ją z przyjemnością.

Myślę, że powieść spodoba się wszystkim, którzy lubią historie „z życia wzięte” osadzone w znanych nam polskich realiach. Dużym walorem jest też według mnie bardzo ładna i intrygująca okładka, która zachęca do zagłębienia się w ciekawe i trochę tajemnicze historie jej bohaterek.

Za udostępnienie książki dziękuję Wydawnictwu CZWARTA STRONA :)