środa, 10 czerwca 2015

Angielskie lato - Małgorzata Mroczkowska [recenzja]

 Stare przysłowie mówi, żeby nie oceniać książki po okładce - śmiało mogę podpisać się pod tym obiema rekami :)

Wszak okładka najnowszej powieści Małgorzaty Mroczkowskiej przykuwa uwagę lecz wśród innych pozycji na rynku nie wyróżnia się za bardzo.
 
Opis z tyłu książki

Anna wyjechała z Polski dwadzieścia lat temu.
Mieszka w Londynie. 
Ma męża Anglika, przy boku którego prowadzi spokojne, ustatkowane życie. 
Pewnego dnia odbiera telefon od dawnej przyjaciółki z Krakowa szukającej wakacyjnej pracy dla swojego syna. 
Wojtek właśnie dostał się na uniwersytet i chce zarobić na studia. 
Anna postanawia zatrudnić chłopaka do pomocy w remoncie starego domu odziedziczonego przez jej męża. 
I choć Wojtek przylatuje do Anglii razem ze swoją dziewczyną, życie napisze dla całej trójki zupełnie inny, zaskakujący scenariusz. Dosyć długo zabierałam się za recenzję tej powieści. Nie wiedziałam za bardzo, co o niej sądzić. Autorka zawarła w niej bowiem współczesne problemy "młodych" ludzi (w każdym wieku).

Główna bohaterka Anna wyjechała z Polski i zakotwiczyła na stałe w Anglii. Jej przyjaciółka z lat młodzieńczych dzwoni do niej, gdyż jej syn Wojtek chce wyjechać doz dziewczyna w poszukiwaniu pracy. Matka boi się o niego i prosi przyjaciółkę o pomoc. Nadarza się ku temu dobra okazja gdyż mąż Anny odziedziczył dom po zmarłej matce. Wspomnienia z dzieciństwa nie są dla niego łatwe - zgadza się na remont lecz w nim nie uczestniczy. Anna postanawia zatem zatrudnić młode osoby (Martę i Wojtka) z Polski do pomocy - poza tym będzie miała na nie oko i koleżanka nie będzie się martwić.

Remont rusza z początku powoli, ospale - z czasem nabiera tempa. Jak wszystko w życiu :) Między Wojtkiem a Anną dochodzi do dwuznacznych sytuacji mimo, że różnica między nimi to 20 lat. Anna przy Wojtku czuje się młoda-dopieszczona. A on przy niej wreszcie może być mężczyzną. W miarę posuwania się prac życie całej trójki się zmienia. Marta wyjeżdża z przygodnie poznanym facetem-handlarzem antyków do Londynu. Wojtek zamyka się w sobie. Anna próbuje go pocieszyć. 

W swoim życiu nasza bohaterka też nie ma łatwo. Mąż lekarz - długie godziny spędza w pracy. Dla Anny nie ma za dużo czasu-wszak pacjenci są ważniejsi, ciągle wyjazdy na szkolenia i sympozja też są dla niego ważne. Powoli w ich małżeństwie utworzyła się luka, która ciężko zasklepić. Zachowanie Wojtka, zrozumienie dla Anny, wysłuchanie jej problemów wystarczyło między tą dwójką zaiskrzyło. Czy na długo i jakie były konsekwencje takiego posunięcia nie zdradzę. Wszak książka jest bardzo intrygująca.

Akcja powieści jest intrygująca i daje do myślenia. Poruszone zostały problemy życia codziennego. Autorka nie bała się przelać tego na papier - za co duuuuużżżżyyyy plus :D.  

Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po tę lekturę (obowiązkowa dla osób, które uważają, że mają problemy w życiu) - uwierzcie mi inni mają gorzej :(  POLECAM !!!!!Wydawnictwo: Czwarta Strona
Autor:  Małgorzata Mroczkowska
Tytuł:Angielskie lato
Ilość stron:  357