poniedziałek, 24 listopada 2014

CZARNE SKRZYDŁA - POLECAM !!!


Wydawnictwo: LITERACKIE

Autor: SUE MONK KIDD
 
Tytuł oryginału: THE INVENTION OF WINGS

Język oryginału: ANGIELSKI

Język wydania: POLSKI

Ilość stron: 488

Tłumaczenie: MARTA KISIEL-MAŁECKA

Data premiery: 24-09-2014


W życiu przeczytałam niejedną książkę. Niektóre były lepsze inne gorsze.  Lecz tylko nieliczne spowodowały, że zakręciła mi się łza w oku. Do takich książek z powodzeniem zaliczyć można „CZARNE SKRZYDŁA” Sue Monk Kidd.

Autorka zadbała o to by akcja książki była zwarta, spójna i nie nudziła czytelnika a ukazane losy głównych bohaterek skłaniały do dłuższej refleksji. W latach 1800-1830 w Południowej części  Karoliny każdy biały plantator posiadał niewolników. Północ wyznawała z kolei inne wartości. Wróćmy jednak do książki.

Sue Monk Kidd podzieliła książkę na sześć części. 
W pierwszej poznajemy główne bohaterki Szelmę i Sarę. To na ich losach oparta jest fabuła powieści. Szelma to córka niewolnicy Charlotte, ma 10 lat i właśnie w tym wieku zostaje prezentem urodzinowym dla Sary Grimke.  Sara z kolei ma 11 lat i starsze rodzeństwo. Jest już też na tyle duża aby posiadać własną niewolnicę. Co prawda Hetta (bo tak nazywa ją pani Grimke) usługuje Sarze ale  miedzy dziewczynkami nawiązuje się nić przyjaźni. Ciągłe przebywanie razem spowodowało wiele zabawnych sytuacji.  Obie uczyły się też nawzajem. Szelma – czerpania radości z tego co się ma, a Sara – czytania. Przez to Szelma oberwała pierwszą w życiu chłostę. Sarze natomiast zabroniono wchodzenia do biblioteki ojca.  I tak oto jej jedyne marzenie aby zostać pierwszą kobieta prawnikiem legło w gruzach.
W drugiej części Sara udaje się „na salony” w poszukiwaniu swojego księcia z bajki. To szukanie nie idzie jej zbyt dobrze. Ze względu na swój charakter i specyficzną urodę nie udaje jej nikogo oczarować aż do czasu. Na pewnym przyjęciu Sara w niebywałych okolicznościach poznaje Burke William, który jest ni ą żywo zainteresowany. Szelma z kolei cały czas z maumą (tak nazywała swoja mamę) szyła kapę opowieściową oraz pracowała dla pani. Dni mijały jej jak zwykle z tą różnicą, że mauma wykradała się na zewnątrz aby wynająć się dla innych . W ten sposób chciały się wykupić i być wolne.
Pod nieobecność państwa Grimke Szelma zakradła się nawet do biblioteki aby dowiedzieć się ile są warte.  Jako jedyna murzynka umiała przecież czytać. Podzieliła się tę wiedzą z matką. Teraz miały na co zbierać pieniądze.  W trakcie jednego ze spacerów mauma pokazała Szelmie dokąd się wybiera jak Idze na targ i dlaczego jej tak długo nie ma. U państwa Grimke jak zwykle toczyło się życie codzienne do czasu, gdy pan Grimke wpadł w tarapaty. Sara widywała się z panem Grimke. Ich uczucie rozkwitało. Podczas kameralnego koncertu Sara została poproszona o rękę przez pana Grimke. Szalała z radości, że nie zostanie starą panną, a rodzice będą z tego powodu szczęśliwi.  Niestety jej radość z oświadczyn nie trwała długo. Brat Thomas przyniósł złe wieści otóż pan Grimke jest także zaręczony z innymi dziewczętami. Dla Sary był to ogromny cios, po którym się załamała. W życiu Szelmy także nastąpiły zmiany. Jej mama zniknęła i odtąd musiała radzić sobie sama. Z racji tego, że była bardzo dobrą szwaczką przejęła tę rolę po mamusi. 
Trzecia część jest również niesamowita. Szelma ma 25 lat. I co roku w październiku wraz z innymi niewolnikami, w rocznicę zaginięcia maumy, wspominają ją. Jedni mówią, że uciekając zginęła  ale Szelma w to nie wierzy. Sara z kolei wraz z siostrą Niną zostają wezwane do biblioteki. W związku z incydentem jaki wydarzył się w Kościele. Nina odrzuciła go przez wzgląd chyba na okrucieństwo jakie się szerzy w więzieniu. Szelma odrzuca nauki w domu u pani i przenosi się do Kościoła dla czarnych. Wielebnym jest ojciec Denmark, który w dalszej części powieści będzie próbował zorganizować bunt niewolników wobec białych.  Podczas jednego ze spotkań w Kościele straż miejska wkracza do Domu Bożego i aresztuje wszystkich, którzy się tam znajdują. Wszyscy trafiają do aresztu, z którego wychodzą po opłaceniu kaucji przez właściciela. Niestety pani Grimke nie płaci w związku z czym Szelma trafia na do więzienia na kierat-specyficzne urządzenie kołowrót z którego niefortunnie upada i wykręca sobie stopę.  Sara jest bardzo przejęta tym co zaszło. Bardzo polubiła Szelmę. Współczuje jej bardzo tego urazu. Niestety pan Grimke po ciągłych stresach zapada na tajemniczą chorobę. Ciągle ruszają mu się kończyny. Jedyny ratunek to lekarz w Filadelfii, który postara się mu pomóc. Sara udaje się w tę podróż razem z nim.  Pan doktor nie ma jednak dobrych wieści. Przypuszcza, że jedynym ratunkiem jest spokój i morska bryza wiec  wysyła pacjęta z opiekunka do New Jersey. Spędzają tam niepełny miesiąc, gdy pan Grimke umiera. Jego pogrzeb jest skromny. W Charlestonie z kolei pani Grimke opłakuje męża. Bardzo przeżywa jego śmierć. Jest nawet zła na Sarę, że nie powróciła do rodzinnego domu. Niestety Sara miałą inne plany. Udała się z powrotem do Filadelfii, gdzie opłakiwała stratę ojca na swój sposób – w samotności. Na jesień jednak zdecydowała się powrócić w rodzinne strony. Na statku spotkała rodzinę Morissów wyznającą kwakierskie poglądy religijne. Wiara ta w znacznym stopniu różniła się od tej, którą wyznawała Sara.  Łączyło ich jedno - klakierzy podobnie jak Sara sprzeciwiali się niewolnictwu. W związku z tym otrzymała zaproszenie w przypadku, gdy kiedykolwiek pojawi się na Północy, może zamieszkać u nich w gościnie. Po powrocie do Charlestonu Sara pisuje regularne listy do pana Israela Morrisa. Nigdy ich jednak nie wysyła. Pewne wydarzenie jednak sprawia, że Sara wyrusza na Północ.
Część czwarta opowiada losy Sary na Północy. Jej życie tam było pełne niesamowitych zdarzeń, które odegrały mocną rolę w kształtowanie jej osobowości. Przyjaźń z Isrealem przerodziła się w coś więcej.  Niestety on był wdowcem a ona starą panną, która przybyła do tego miasta z Południa. Becky siostra Isreala nie była przychylna tej znajomości dlatego zorganizowała  spotkanie „starszyzny” kwakierskiej. Nikt nie chciał, aby pod jednym dachem działy się takie rzeczy więc Sara musiała się wyprowadzić. Szelma miała inne zajęcia. Oprócz szycia wymykała się okienkiem na zewnątrz i udawała do domu pana Denmarka. Wielebny jak już wspomniałam nawoływał niewolników do buntu. Tworzył listę osób chętnych, którzy staną razem z nim do walki.  Była to praca bardzo niebezpieczna. Szelma bardzo chętnie wzięła udział w tym spisku. Wykradła z miejskiego arsenału dwie sztuki szczypiec do formowania kul.  Nikt jej przy tym nie złapał z czego się bardzo cieszyła. Sara już oficjalnie jako kwakierka powraca do Charlestonu. Jej poglądy religijne są teraz inne. Widząc niewolnika nie przechodzi obojętnie lecz pomaga gdy jest on w potrzebie. Matka ją upomina i uświadamia, że teraz w Charlestonie jest napięta atmosfera. Słychać pogłoski o buncie niewolników przeciw białym. Wielu niewolników biorących udział w spisku zostało aresztowanym w związku z czym Denmark czuje się zagrożony. Przecież on jest przywódcą. Strażnicy miejscy łapią go cztery dni później. Wytoczony zostaje proces, na którym zapada wyrok. Śmierć poprzez powieszenie.
Część piąta rozpoczyna się losami Szelmy. Do państwa Grimke powraca mauma Charlotte z córką Niebo. Uciekły aż z Beafort od massy Wilcox. Szelma jest w szoku. Nie widziała mamy aż 14 lat. Dni mijają na ciągłych opowieściach do czasu aż Szelma dowiaduje się, że Niebo jest dla pani Grimke bezużyteczna i postanawia ją sprzedać. Szelma całe dnie spędza z maumą nad znalezieniem pracy dla Niebo.  Za wszelką cenę nie chcą by doszło do sprzedaży. Niebo ze względu na to, że całe życie pracowała na polu ryżowym doskonale odnajduje się w ogródku. Jej warzywnik i ogród wyglądają cudnie. Pani chwali się nim przed innymi kobietami. Piją tam herbatki i wymieniają poglądy.  U Sary przebywającej na Północy też zmiany. Jest kobietą w średnim wieku w dodatku starą panną. Izrael po długich przemyśleniach w końcu się zadeklarował w stosunku do niej. Jednak Sara nie jest już panem Morrisem zainteresowana. Wybrała drogę nauczania innych. Jej siostra Nina także zrezygnowała z małżeństwa. Została także wydalona z Kościoła prezbiteriańskiego, za szerzenie kwakierskich poglądów. Udaje się więc na Północ do Sary aby razem z nią zamieszkać.
Część szósta i zarazem ostatnia jest najbardziej wstrząsająca w wydarzenia. Szelma traci ukochaną maumę Charlotte i od tej pory zostaje sama z siostrą. Postanawiają, że uciekną od państwa Grimke albo zginą. Jedyną słuszną drogą ucieczki jest statek co tydzień przypływający do Charlestonu. Jednak jest to niebezpieczna wyprawa. Przed odcumowaniem statek jest jednak sprawdzany czy nie ma pasażerów na gapę. Po przeanalizowaniu sytuacji Szelma wymyśliła aby przebrać się w stroje żałobne swoich chlebodawczyń. Plan ma 100% powodzenia.  Sara z Niną z kolei jeżdżą po całej Ameryce i mają ciąg odczytów odnośnie zniesieniu niewolnictwa oraz nawołują do równouprawnienia kobiet. Jest to temat nowy i nie wszystkim się on podoba. Nina poznaje też swojego przyszłego męża Theodora, który wyznaje podobne poglądy względem niewolnictwa. Biorą ślub. Sara na moment wraca w rodzinne strony. Chce odkupić Szelmę i jej siostrę. Matka się jednak nie zgadza. Jedynie na co może wyrazić zgodę to, że je uwolni z chwilą swojej śmierci. Szelma jednak nie zamierza tyle czekać i opowiada o swoim planie ucieczki Sarze. Ta przystaje na tę propozycję i razem udają się na statek. Odpływają spokojnie przez nikogo nie niepokojone.

Książka kończy się szczęśliwie dla obu bohaterek.

Szczerze POLECAM !!!!