piątek, 14 listopada 2014

ANGIELSKA DZIEWCZYNA - INTRYGUJĄCA KSIĄŻKA


Wydawnictwo: MUZA S.A.

Autor: DANIEL SILVA

Ilość stron: 544

Język oryginału: ANGIELSKI

Język wydania: POLSKI

Tłumaczenie: STANISŁAW BOŃCZYK 

Data premiery: 22-10-2014
Długo zbierałam myśli po przeczytaniu książki ANGIELSKA DZIEWCZYNA
Najkrócej można by ją było podsumować jednym słowem INTRYGUJĄCA.

Jednak wypadałoby napisać coś więcej .

Autor podzielił jednak tę książkę na 3 części.


Pierwsza część tajemniczo została nazwana PORWANA. Idealnie pasuje tutaj opis z tyłu książki, więc nie będę się powtarzać . Jednakże wspomnieć należy o najlepszym izraelskim specjaliście, który zostaje zatrudniony do odnalezienia Madeline - Gabrielu Allonie. Bohater ten jak nikt inny potrafi wtopić się w otoczenie i pozostać niezauważonym podczas wykonywania tajnych misji. W prywatnym życiu Gabriel ma drugą żonę o imieniu Chiara. Zajmuje się także odrestaurowywaniem obrazów. Po otrzymaniu zlecenia od premiera Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu Madeline przemierza świat. Jego pierwsze kroki skierowane są na Korsykę.To właśnie tam widziano Madeline po raz ostatni. Była na wakacjach, ale spotykała się ukradkiem z nieznajomym mężczyzną, z którym została sfotografowana. Aby zasięgnąć bliższych informacji Gabriel udaje się do starego znajomego - don Orsati, który dodatkowo wypożycza mu swojego najlepszego człowieka Kellera. Dodatkowo Gabriel szuka także wskazówek u miejscowej szamanki - Signadora, która widzi przeszłość i przyszłość. To ona opowiada Gabrielowi, co może go spotkać podczas poszukiwań i odradza mu wyjazd do Rosji. Z Korsyki ślady prowadzą do Marsylii. Ktoś przecież musiał przetransportować porwaną morzem do innego kraju. Wszystko wskazuje na to,że przewoźnikiem był Marcel Lacroix, który zainkasował za tę robotę niezłe pieniądze. Po brutalnym przesłuchaniu przez Kellera i Allona, Marcel w końcu wyjawia kto porwał tę dziewczynę i gdzie mają szukać dalej. Miejscem kolejnego spotkania tym razem jest mała kawiarenka w Aix-en-Provence, gdzie Lacroix ma odebrać pieniądze za robotę. Niestety zostaje on zamordowany a na miejsce spotkania wyrusza Gabriel. Keller go ubezpiecza. Obserwuje z zewnątrz całą sytuację i ostrzega, że Francuz przyjechał na spotkanie z dziewczyną, która krąży samochodem po okolicy. Gdy mija umówiona godzina spotkania Francuz przenosi się do drugiego „awaryjnego” miejsca. Jednak i tam Lacroix nie dociera i tym samym umowa staje się nieważna. Francuz odjeżdża a Keller i Allone podążają za nim. Dojeżdżają do małego miasteczka, w którym wynajmują pokój hotelowy i obserwują dom. Akcja książki czasami jest bardzo ciężka i zagmatwana. W sumie chciałoby się powiedzieć „ale o co chodzi?”. Te ciągłe przemieszczania się bohaterów-szpiegów przyprawiają o zawrót głowy. Trzeba się nieźle namęczyć aby nie przegapić żadnych ważnych wątków. Po obserwacji dochodzi też do próby odbicia zakładniczki Madeline. Jednak w tym domu jej  nie było. Zawiedziony wraca do Londynu, by zdać relację premierowi. Jednak premier odbiera telefon z żądaniem okupu i potwierdzeniem że Gabriel dostarczy pieniądze. Tak właśnie się dzieje. Wtedy właśnie Gabriel widzi Madeline Hart całą i zdrową. Jednak to nie koniec ma tylko 15 minut aby uwolnić Madeline z bagażnika zaparkowanego samochodu Citroen C4. Jednak nie udaje mu się. Zabrakło 1 minuty po czym samochód wybucha.
 

Część druga zatytułowana SZPIEG. Przedstawia losy Gabriela po tym jak nie udało mu się uratować Madeline. Gabriel nie daje za wygraną i próbuje dociec, kto zlecił jej zabójstwo i jakie miał ku temu powody. W trakcie śledztwa wychodzi na jaw, że człowiek ze zdjęcia, z którym spotykała się Madeline na Korsyce to Paul a tak naprawdę Paweł Żirow z Volgateku. Jest on zamieszany w międzynarodową aferę z wydobyciem ropy na morzu. Dlatego też uprowadzili panią Hart aby mieć asa w rękawie przeciw premierowi. Tylko w taki sposób mógł on się zgodzić na wydobycie ropy przez Rosjan na terytorium Anglików. Aby się tego wszystkiego dowiedzieć Gabriel i Keller potajemnie wprowadzają Michaiła pod fałszywym danymi do jego firmy. Ale w jaki sposób to zrobili przekonajcie się już sami. Dodatkowo odnajdują całą i zdrową Madeline Hart, która okazała się rosyjskim szpiegiem, który cały czas zamieszkiwał Londyn. Po różnych perturbacjach i próbie sprowadzenia Madeline do kraju następuje trzecia część.
 

Trzecia część zatytułowana SKANDAL jest wisienką na torcie. W całą sprawę zamieszany był nie tylko premier ale także Fallon, jego najbliższy współpracownik. Po powtórnie wygranych wyborach Fallon za swoje zasługi zostaje mianowany kanclerzem skarbu. Jednak po skandalu nie wytrzymuje napięcia postanawia zakończyć życie poprzez powieszenie się na jednej z latarni na moście Westminster. 

Książka intrygującą jak napisałam na wstępie. Momentami nudnawa. Ogólnie do poczytania.