sobota, 4 kwietnia 2015

„Z krwi i kości” – William Lashner [recenzja]
Ciemna okładka, na tarasie tajemniczy człowiek palący papierosa, w tle mroczne miasto – tak można by w skrócie opisać okładkę książki „Z krwi i kości” – Williama Lashnera .

 Na obwolucie znajdziemy też rekomendację jednego z moich ulubionych autorów – Harlena Cohena, który poleca tę książkę słowami : „Od książek Williama Lashnera nie sposób się oderwać”. Chciałam na własne oczy się przekonać czy to prawda.

Głównego bohatera Kyle’a poznajemy w wieku, gdy ma 12 lat i udaje się na pogrzeb swojego ojca. Jest to dla niego dość przykre doświadczenie. Swojego ojca prawie nie znał i nie utrzymywał z nim zbyt dobrych kontaktów. Pechem jest też to, że na tę smutną okoliczność nie posiadał  dpowiedniego odzienia. Podczas ceremonii dochodzi do pewnego incydentu. Kyle kradnie urnę z prochami ojca i wybiega na zewnątrz kościoła… Chce mieć tatę tylko dla siebie. Niestety potyka się o grób i rozsypuje prochy zmarłego….

Życie naszego bohatera nie jest łatwe. W dorosłym życiu nie ma stałej pracy. Za to ma dużo wolnego czasu, który spędza nieefektywnie. Ciągle tylko gra w gry, ogląda telewizję i prowadzi nocne życie w barze. Można by rzecz, że takie życie to sielanka. Niestety do czasu. Po 14 latach zostaje zamordowany były wspólnik ojca – mecenas Toth. Z naszym bohaterem zaraz po pogrzebie kontaktuje się Pan Robert O’Malley w poszukiwaniu swojej teczki. Kyle jest bardzo zainteresowany tą sprawą, ale czy podejmie wyzwanie i zacznie szukać dokumentów aby poznać prawdę o własnym ojcu i wspólniku? Przekonajcie się sami - gorąco do tego zachęcam. Więcej szczegółów nie zdradzę, gdyż opowiedziałabym wszystko o tej książce.

Książka jest bardzo ciekawie napisana. Główny bohater  z obiboka w miarę prowadzenia śledztwa przeradza się jak „feniks z popiołów” w zupełnie innego człowieka.  W miarę uzyskanych postępów i widocznych efektów coraz bardziej drąży dany wątek.  Bardzo skutecznie łączy ze sobą fakty i wyciąga wnioski. Postać Kyle uświadamia nam zatem, że każdy ma jakieś ukryte zdolności  tylko potrzebny jest odpowiedni bodziec . 

Książkę tę słusznie sklasyfikowano jako powieść sensacyjną. Główny wątek, który przewodzi całej fabule jest dosyć interesujący.  Nawet na szczycie władzy  politycznej, każda osoba ma pewne tajemnice. Wstydzi się własnej przeszłości i chciałaby ją ukryć za wszelką cenę.  Każda grupa społeczna także prawnicy zdolni są do pewnych poświęceń.  Jeżeli chcecie się przekonać o czym mówię sięgnijcie po tę książkę. 

Autor zastosował w książce kilka istotnych zwrotów akcji przez co od samego początku nie można się od niej oderwać. Krótkie dialogi, zwarta akcja i ciekawe osoby przykuwające uwagę czytelnika czynią tę książkę wyjątkową. Serdecznie ją polecam wszystkim lubiącym sensacyjne powieści.

Dziękuję Wydawnictwu Akurat  za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji .

 
Wydawnictwo: AKURAT
Autor: WILIAM LASHNER
Tytuł oryginału: BLOOD AND BONE
Tytuł polski: Z KRWI I KOŚCI
Tłumaczenie: JERZY MALINOWSKI
Ilość stron: 446
Data wydania: 11.03.2015