piątek, 17 kwietnia 2015

Ostatnia wola Sonji - Asa Hellberg [recenzja]


OSTATNIA WOLA SONIJ to wspaniała książka poruszające najważniejsze aspekty przyjaźni. Tak najkrócej można by określić tę powieść.

Piękna okładka przykuwa uwagę nieprawdaż? Trzy kobiety siedzące na pomoście gdzieś nad wodą lub lazurowym wybrzeżem. Rozmarzyć się można. Tylko o co w tej powieści chodzi i dlaczego przez autorkę została zatytułowana tak a nie inaczej?

Cztery koleżanki: Rebeca, Susanne, Maggan i  Sonja spotykały się od wielu lat. Wiedziały o sobie wszystko - wszak były najlepszymi przyjaciółkami. Tak się przynajmniej im wydawało. Z chwilą śmierci Sonji na jaw wyszły niesamowite rzeczy, można by rzec, że niepojęte. Ich przyjaciółka była bardzo bogata i nic im o tym nie powiedziała. Wszak każdy może mieć przed drugą osobą nawet najbliższą tajemnicę, z którą się nie chce podzielić.

Sonja chciała aby przyjaciółki na wypadek jej śmierci wyprawiły jej huczną imprezę po pogrzebie, co też uczyniły. Dodatkowo też musiały, zgodnie z jej ostatnią wolą przekazaną im przez mecenasa Andreassona, wszystkie trzy pojawić na odczytaniu testamentu. Do każdej z nich przed śmiercią Sonja napisała bowiem kilka słów w testamencie. Przyznała się wtedy koleżankom do ogromnej fortuny, o której nie mówiła wcześniej, gdyż nie liczyły się pieniądze tylko ich wspólna przyjaźń. Sonja zadbała o to, aby każda z koleżanek już na wstępie otrzymała pewną ilość pieniędzy jednak większe pieniądze otrzymają po spełnieniu kilku warunków. Jakich ? Muszą zacząć żyć od nowa. Wszystkie realizują indywidualny plan przygotowany przez Sonję. Jedna otrzymała dom na Majorce, druga luksusowy hotel w Londynie a trzecia restaurację w Paryżu. Czy podołają wyzwaniu aby dokonać zmian w swoim życiu i znaleźć szczęście? Zapraszam Was do osobistego zapoznania się z książką.

Powieść czyta się jednym tchem, opisane losy bohaterek są tak niesamowite , że będziecie chcieli się dowiedzieć co u nich słychać, jakie przeszkody muszą przejść aby odnaleźć szczęście na stare lata. Sonja sobie to bardzo dobrze wymyśliła, aż nasuwa się pytanie czy jest możliwe, żeby tak pokierować losem innych, aby dana osoba znalazła radość i pocieszenie.

Akcja powieści rozpoczyna się smutnym wydarzeniem, jednak w miarę czytania nabiera tempa. Każda przyjaciółka ma pewne zadanie do wykonania i dzieli się wrażeniami z pozostałymi, przy okazji omawiając  zabawne perypetie. Jedna drugiej nie zostawi z problemem ale poda pomocną dłoń :)

Jeżeli szukacie przyjemnej książki, jako odskoczni od codziennych problemów to ta pozycja jest właśnie dla Was.POLECAM !!!

Bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie książki do recenzji :)

Wydawnictwo: CZWARTA STRONA
Autor: ASA HELLBERG
Tłumaczenie: NATALIA PECYNA
Ilość stron: 372